Guatr Nedir?

Troid bezi ,boynun ön yüzünde,nefes borusunun iki yanında yer alan yutkunmakla hareketli bir iç salgı bezidir.Bu bezin iltihabı ve tümoral olmayan büyümelerine guatr denir.

Kimlerde Görülür?

Her iki cinste ve her yaş grubunda görülebilir.Ancak gebelik,doğum ve hormon dengelerinin sık sık değişmesi nedenleri ile kadınlarda daha yaygındır.Ayrıca bazı yörelerde,bölgesel özelliklere göre daha sık görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

İştah artmasına rağmen kilo kaybı,sık sık büyük abdeste çıkma,seyrek adet görme,ellerde ve dilde titreme,sinirlilik,duygusal değişiklikler,sıcaktan rahatsız olma,terleme,ayaklarda şişme,soğuktan rahatsız olma,aşırı adet görme,kısık ses,güçsüzlük,hareketlerde yavaşlama,nabzın düşmesi,saçın kuru ve kalın olması,cildin kurulaşması gibi belirtiler görülebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi yöntemleri;ilaç tedavisi,radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi tedavidir.tedavi yöntemlerinden hangisi ya da hangilerinin seçileceği hastadan hastaya değişebilir.

http://www.islamguzel.com/wp-content/uploads/2015/08/guatr.jpghttp://www.islamguzel.com/wp-content/uploads/2015/08/guatr-150x150.jpgROTALI_KAPTANSağlık Olsunguatr,Guatr Nedir?
Guatr Nedir? Troid bezi ,boynun ön yüzünde,nefes borusunun iki yanında yer alan yutkunmakla hareketli bir iç salgı bezidir.Bu bezin iltihabı ve tümoral olmayan büyümelerine guatr denir. Kimlerde Görülür? Her iki cinste ve her yaş grubunda görülebilir.Ancak gebelik,doğum ve hormon dengelerinin sık sık değişmesi nedenleri ile kadınlarda daha yaygındır.Ayrıca bazı yörelerde,bölgesel özelliklere göre...